Čaká vás súdne pojednávanie? Tu je zopár dobrých rád :)

02.05.2025

Vhodné správanie počas súdneho pojednávania môže veľmi pozitívne ovplyvniť jeho priebeh, ako aj konečný výsledok vášho prípadu. Aby ste zvládli stres a vyhli sa nepríjemným situáciám, pripravili sme pre vás komplexné a praktické rady – a pridali sme aj niekoľko odľahčených rád, pretože s úsmevom ide všetko ľahšie! 

Ako sa vhodne obliecť?

Vaše oblečenie by malo odrážať rešpekt k súdu a vážnosť situácie. Vhodné je čisté, slušné a primerane formálne oblečenie. Muži by mali zvoliť ideálne oblek, prípadne košeľu s kravatou a elegantné nohavice. Ženy môžu siahnuť po kostýme, šatách decentnej dĺžky alebo elegantných nohaviciach s blúzkou. Vyhýbajte sa príliš výstredným farbám, krátkym sukniam, šortkám, tielkam alebo oblečeniu s výraznými nápismi či vzormi. A hoci sa hovorí, že šaty robia človeka, pamätajte, že ani perfektný oblek nezakryje, ak na súd prídete nepripravení.

Čo si so sebou zobrať a čo určite nechať doma?

Nezabudnite si priniesť občiansky preukaz alebo iný doklad totožnosti, všetky dôležité dokumenty a listiny k vášmu prípadu, ako aj poznámkový blok a pero na zapisovanie dôležitých informácií.

Naopak, rozhodne doma nechajte jedlo, nápoje (vrátane vody, pokiaľ nemáte zdravotné problémy a súd vám pitie výslovne nepovolí), zbrane, ostré predmety či predmety, ktoré by mohli narušiť poriadok alebo byť vnímané ako nebezpečné. Taktiež doma nechajte zlú náladu a predsudky, tie na súd nepatria :)

Príchod na súd a orientácia v budove

Na pojednávanie sa dostavte v dostatočnom predstihu, ideálne 15 až 20 minút pred jeho začiatkom. Budete tak mať dostatok času na zorientovanie sa v budove súdu a pokojné usadenie. Pri vstupe do budovy súdu si vždy vypnite alebo úplne stíšte mobilný telefón – verte nám, súd naozaj nechce počuť vašu novú melódiu na vyzváňanie. Počkajte na pokyn súdneho úradníka, ktorý vás uvedie do súdnej miestnosti.

Pravidlá správania v súdnej sieni

Správanie v súdnej sieni by malo byť vždy pokojné, zdvorilé a úctivé. Vždy sa postavte, keď vás sudca osloví. Pri komunikácii so súdom používajte oslovenie "Vážený súd".

Nikomu neskáčte do reči. Počkajte na svoju príležitosť prehovoriť, ktorú vám sudca udelí. Vyvarujte sa prejavov neúcty, slovného napádania alebo akýchkoľvek urážok voči sudcovi, protistrane či svedkom. V prípade nevhodného správania môže zakročiť justičná stráž, ktorá dohliada na poriadok v pojednávacej miestnosti. Pokoj a rešpekt je potrebné zachovať aj mimo súdnej siene, teda na chodbách či v priestoroch súdu. Vyhýbajte sa hádkam, hlasným diskusiám a konfliktom. Pamätajte, že dráma patrí do televízie, nie na súdne chodby.

Význam advokáta na pojednávaní

Účasť advokáta pri vašom pojednávaní predstavuje výraznú pomoc. Skúsený advokát predovšetkým presne a právne korektne prezentuje vaše argumenty, strategicky reaguje na argumentáciu protistrany, kladie relevantné otázky svedkom a dohliada na dodržiavanie procesných pravidiel. Advokát vás tiež chráni pred možnými chybami či nesprávnymi odpoveďami, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť výsledok pojednávania. Advokát je teda vaším najlepším priateľom v súdnej sieni :)

Vyhotovenie zápisnice a nahrávanie pojednávania

Z každého súdneho pojednávania sa robí oficiálna zápisnica, ktorá presne zaznamenáva všetky podstatné udalosti, výroky a vyjadrenia účastníkov. Okrem zápisnice sa celý priebeh pojednávania aj nahráva, preto je dôležité hovoriť jasne, stručne a k veci.

Kedy môže súd uložiť pokutu?

Súd môže udeliť poriadkovú pokutu za nevhodné správanie, nerešpektovanie pokynov súdu alebo rušenie poriadku počas pojednávania. Výška pokuty sa môže líšiť v závislosti od závažnosti priestupku a okolností konkrétnej situácie. 

Dodržiavaním týchto zásad prispejete k hladkému priebehu súdneho pojednávania a zvýšite svoju dôveryhodnosť pred súdom – a navyše možno zistíte, že aj súdne pojednávanie môže byť príjemnejšie, ak sa naň správne pripravíte.


Ak potrebujete právnu pomoc, radi Vám pomôžeme :)

Zuzana Lányiová